nyugati_latkp keleti-latkep molo topart fekete-golya

Včelárik zlatý

Merops apiaster

Merops apiaster

V blízkosti rybníka hniezdi, žije jeden vzácny a chránený vták Včelárik Zlatý.

Svojím pestrým sfarbením pripomína exotického operenca. Patrí medzi najfarebnejšie vtáky žijúce u nás a svojím spôsobom života je tiež nemenej zaujímavý.

Vyznačuje sa charakteristickým tvarom tela, hlasom a aj spôsobom pohybu. Prileta z Afriky medzi poslednými vtákmi koncom apríla až začiatkom mája, kedy už má dosť potravy.

Najfarebnejší vták Európy. Je výrazne žlto, zlatožlto, zeleno až tyrkysovo sfarbený s dlhým špicatým zobákom a dlhým chovostom, v strede ktorého má predĺžené kormidlovacie perá. Ozýva sa charakteristickým ďur ďur ďur-ďalag.

Včeláriky sa živia veľkými druhmi hmyzu (včely, osy, motýle a iné blanokrídlovce), ktorý chytajú počas letu alebo z vyvýšeného posedu. Nestrávenú časť potravy vyvrhujú vo forme malých chuchvalcov nazývaných ako vývržky. Pre skonzumovaním včely či osy zvyknú odtrániť žihadlo.

Hniezda si vyhrabávajú do pieskových alebo hlinených stiev na brehoch väčších riek, v pieskovniach či stenách obnažených svahov. Obsádza často miesta, kde je veľmi ohrozený a zraniteľný kvôli ľudksej činnosti. Obsádza aj vykopané základy rodinných domov v okrajových častiach obývaných území, prípadne chatových oblastí.

Patrí medzi trasmigrujúce druhy, zimuje v oblastiach južne za Saharou. Do Afriky odlieta už koncom leta a vracia sa medzi poslednými sťahovavými vtákmi.

Hniezdi v južnej a východnej Európe po stredné Francúzsko a po Alpy. Na Slovensku v nižších obliastiach na juhu, avšak v dôsledku klimatických zmien sa šíri smerom na sever. Žije v teplých a suchých oblastiach s riedkymi hájmi, trávnatými plochami so strými pôdnymi odkryvmi.

Mláďatá Včelárika Zlatého

( zdroj: http://www.springalive.net/ )


« Späť